.

TopList

TOPlist

Začínáme na kole

Všechno, co umožňuje pohyb kola, je spojeno rámem, který prodělal značné proměny, zejména v posledních letech. Většina kol je spojena rámem klasickým v podobě trojúhelníku. Vývoj však dospěl k různým kuriozitám, které můžete někdy v obchodech vidět a jejichž tvůrce vedla snaha dosáhnout co nejnižší váhy a nejlepších jízdních vlastností. Klasika se však drží a rozhodně nezastarala.

Materiály-váha
Překotný vývoj zaznamenaly materiály, z nichž jsou rámy postaveny. Po klasické oceli přišel dural, chrom-molybden, titan a konečně karbon. Ocel pozvolna ustupuje, dural dnes materiálům pro rámy rozhodně dominuje, chrom-molybden je poměrně vzácný, titan je lehký a pevný materiál zvyšující však dost podstatně cenu kola a karbon je takříkajíc v rozpuku.
Pro začátečníka přichází v úvahu rám ocelový, nebo duralový. Pevnost obou materiálů je dnes srovnatelná, váha mluví dost jasně pro ALU, jak se hliníkové materiály označují.
Uvědomte si, že váha je podstatný faktor. Každý kilogram se promítá do každého ujetého metru a tím i únavy svalů. Velmi obecně lze konstatovat, že dobrá silniční kola se pohybují váhově kolem 9-10kg, treky kolem 12kg a horáky neodpružené asi 11 kg, odpružené 13 kg.
Toleranci bych doporučil snad 1 kg nahoru. Nevyhnete se zcela jistě pravidlu, že čím levnější kolo, tím bude váha vyšší.
Ovšem nespoléhejte se na to, že si koupíte superlehký rám za velké peníze a Vaše kolo bude jezdit samo. I když má velký vliv na jízdní vlastnosti, stále ještě nejslabším článkem bude vždy člověk a jen a jen na něm záleží, jak dobře pojede. To se projevuje i z hlediska hmotnosti, kdy opět zdaleka největší podíl na váze má cyklista. Podrobněji o této problematice v některém z příštích dílů.
Velikost
Velmi důležitý faktor, často opomíjený, s podceňovanými důsledky. Prodejci tady někdy neinformují zákazníky objektivně, alespoň ti, kteří chtějí prodat za každou cenu. Obecně platí, že rám kola, na kterém hodláte jezdit, může být raději o málo menší, než větší vůči osvědčenému standardnímu poměru rám-postava cyklisty. Sedlovka-trubka nesoucí sedlo, by měla z klasického rámu vyčnívat alespoň 7-10 cm. Pak si na kolo sedněte, zaujměte pohodlnou polohu s rukama na řídítkách a podle toho zvolte délku představce, který drží řídítka. Jde totiž jedině o Vaše sedací partie a záda. Jak příliš nízký, tak strmý posed přináší při delší jízdě problémy. Uvažte, že sedlovku, sedlo, představec nebo řídítka můžete měnit bez mimořádných nákladů, rám už však představuje náklad výrazně vyšší.
Velikosti silničních rámů se pohybují v rozsahu 52-64 cm, u horských 14-24 palců (resp. M,L,XL), dětská kola se vyrábí od 12-24 palců. Posadíte-li se na kolo, měli byste položit chodidlo na pedál tak, že kotník bude nad osou pedálu. Osvědčené výchozí měření pro výšku sedla je pata obuté nohy opřená o pedál v jeho dolní úvrati a noha zůstává přitom lehce pokrčena. Budete-li sedět nízko, budete neúměrně namáhat při šlapání kolena a stehenní svaly, budete-li mít sedlo vysoko a nohu napjatou, bude se Vám špatně sedět a budete se na sedle při šlapání stranově převalovat, což přinese brzy bolest do partií rozkroku a svalů na zadní straně stehna.
Přibližné poměry velikostí postavy a rámů kol, s tolerancemi plynoucími z toho, že dvě osoby stejné tělesné výšky mají rozdílnou délku nohou:
Postava (cm)
Silniční a trekingové rámy (cm) MTB rámy (cm)
160-165
166-170
171-175
176-180
181-185
186-
51-52
53-54
54-55
56-58
59-60
61-
45-49 M
47-51 M
49-53 L
51-53 L
53-57 XL
57- XL

Geometrie rámů
Klasické rámy pro popisované druhy kol s horní rámovou trubkou v horizontální poloze doznaly různých obměn, z nichž se ujalo sešikmení této trubky nazývané "sloping". Tyto rámy uvidíte dnes na všech druzích kol, ale pro horáky je typické. Kromě kinematiky má slopingový rám u horského kola velmi praktický význam. Při sjezdech v náročném terénu, když dojde ke ztrátě spojení boty s pedálem, bývají kontakty partií rozkroku s rámem méně bolestivé.
Klasika
Slopping
Dámské


Věc donedávna nevídaná, je dnes naprostou samozřejmostí, až nám připadá, že kola byla odpružena odedávna. Popravdě nutno říct, že na tom něco je a že cyklista už pár desítek let "pluje" na vinutých pružinách koženého sedla.

Tyhle prvohory však dnešního cyklistu sotva zajímají. Soudobé odpružení je vtěleno do moderních vidlic a tlumičů pro přední i zadní kolo, a pokud jde o specifikaci určení, pak slouží na silničních, trekkingových (cross) a horských (bike) kolech.
Silniční kola, věřte-nevěřte, dostala už přední vidlice odpružení (např. Head shock od Cannondale - zdvih 3cm), leč prozatím je to naprostá výjimka.
Trekkingová kola jsou dnes běžně vybavena vředu odpruženými vidlicemi, se zdvihem do 4cm, které zpohodlňují jízdu terénem, na rovné silnici jim musíme odpustit mírnou houpavost, protože nebývají vybaveny závěrkou vidlice, takže je lépe nastavit větší tuhost pérování. Jak biky, tak crossy přivedl vývoj i k odpružení závěsu zadního kola
a pro tuto konstrukci se vžil název "fully". Další zpříjemnění cyklistova posedu výrobci vyřešili odpruženými sedlovkami. Ty levnější v relacích od 1500 korun, ty lepší stojí až kolem 4.000 korun.
Horská kola si svým posláním odpružení doslova vynutila a výběr pružících jednotek pro přední i zadní kolo je rozsáhlý jak co do určení, parametrů, tak kvality i ceny. Pokusíme se podat jejich stručný přehled a okamžitou nabídku na našem trhu..
Určení:
FRE-freeride (pro rekreační jízdu), XC-cross country (pro náročnou jízdu), DH-downhill (spec.sjezdové). Zkratky jsou důležité, protože orientačně řadí vidlice jak do váhových, tak do výkonových a cenových hladin. Už speciální určení mají vidlice typu Enduro a Dirt jumper určené pro dual slalom a extremní jízdu z kopce a konečně Marathon - což jsou vlastně XC s tužším nastavením, aby dokázaly přežít dlouhé a tvrdé verze cross country závodů. Stručně jen o materiálech, kde je vývoj zcela kontinuální s ostatními komponenty - ocel, dural, titan, karbon.
Systémy pérování:
Začalo to vinutou pružinou a elastomerem a oba fenomény se udržely dodnes. V současnosti se ovšem nejkvalitnější vidlice či tlumiče neobejdou bez vzduchových a olejových komponent pro pružení i tlumení. Pokusíme se opravdu stručně popsat kombinace a vlastnosti těchto kombinací a podat základní údaje, které kupujícího mají zajímat.
Začněme tedy rovnou cenou. Dnes můžete pořídit přední vidlici za 3.000, ale i za 60.000 korun, kolem 10.000 korun stojí tlumiče na zadní závěs u fully (říkáme tak celoodpruženému kolu).
Rozumějme si, že pružením se míní stlačení vidlice při styku s nerovností a tlumením pak její zpětný chod do výchozí polohy před zatížením. Zdvih, tedy činný rozsah propružení vidlice se pohybuje mezi 6-20 centimetry, podle určení.
Nejlevnější vidlice mají pružinu či elastomer a nejsou vybaveny zpětným tlumením, což na nerovném terénu při rychlejší jízdě způsobuje odskakovaní a horší vedení předního kola. Pokud mají tyto vidlice tlumení, pak většinou negativní pružinou, nebo vzduchem. V relacích kolem 5.000 korun mají i jednoduchou regulaci pružení. Zdvih se pohybuje do 7 cm. Důležitým údajem je váha. Tyto vidlice se váhově pohybují mezi 2-3 kilogramy.
Vidlice se systémem pružení/tlumení v kombinaci vinutá pružina/vzduch, resp. olej se posunuly do v cenové kategorie 15 až 20.000 korun, protože jsou dovedeny k vysoké dokonalosti v plynulosti a regulaci jak pružení, tak tlumení. Váhově se výrobci dokázali dostat k váze kolem 1,80 kg i níže. Regulace pružení a tlumení je pravidlem a je už opravdu znatelná. U lepších modelů lze pérování dokonce zablokovat, což oceníte při razantnější jízdě po rovném terénu, nebo při stoupání, kde "dýchání" neblokované vidlice znamená výkonové ztráty. Zdvih u těchto vidlic už osciluje mezi 8-12 cm.
Komfort a parametry vidlic cenové kategorie nad dvacet tisíc je dán jednak kvalitou materiálů, torzní tuhostí, dokonalou regulací chodu a váhou, která je pod těžko uvěřitelnými 1.50 kg. Pružení tu vedou zpravidla dvě vzduchové komory, tlumení olejová či vzduchová patrona, přičemž kluznost a těsnosti na nohách vidlice jsou postaveny doslova na kosmických materiálech. Regulace je prakticky libovolná od plného otevření, po pevné zablokování vidlice. Konečně jsou k dispozici vidlice určené speciálnímu použití, např. pro sjezdaře. Zdvih kolem 20cm, cena nad 50.000, jsou pro začátečníka kuriozitou. Stejně tak i vidlice letmé, jednonohé, které se chovají tak spolehlivě, že se na nich závodí.
Zadní tlumiče pro fully mají obdobné parametry i systémy a u těch lepších je rovněž samozřejmostí jejich zablokování pro jízdu po silnici, resp. rovném terénu. Pro jízdu do kopce však často znamená mírné zadní tlumení lepší kontakt kola s terénem a zkušený jezdec dokáže vyjet to, co s neodpruženým zadním závěsem jde obtížně.
Konečně slovo k odpruženým sedlovkám. Ty obyčejné pruží kolem 4cm a postrádají zpětné tlumení. Ty dražší poskytují komfort, který částečně nahrazuje pružení zadního kola. Zdvih se pohybuje kolem 5cm a jsou stavitelné co do přizpůsobení váze cyklisty i činnému zdvihu. Nenechte si je pomlouvat a klidně je vyzkoušejte. Ty dobré opravdu fungují a rozhodně vás přijdou levněji než kola celoodpružená. Uleví zádovým a sedacím partiím, přinesou větší pohodlí a prodloužení radosti z vyjížďky.
Brzy vám přineseme přehled všech pružících komponentů na našem trhu.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-