.

TopList

TOPlist

Už je ti teplo děvenko?

V těchto dnech se jistě mnozí z vás často zamýšlejí nad otázkou jak se obléci, chceme-li vyrazit na vyjížďku. Současné počasí, kdy se ranní teploty pohybují blízko k nule a odpoledne se vyšplhají ke 20°C, přináší zvýšené nároky právě na výběr vhodného oblečení.

Hlava
Hlavu chráníme především přilbou, pod ní je možné ve studeném počasí použít tenkou čepici, šátek "na piráta" nebo čelenku přes uši. samozřejmostí u těchto doplňků by měla být dobrá schopnost odvádět a nezadržovat pot, mokrá čepice totiž může v zimě způsobit velmi vážné zdravotní problémy.

Tělo
Z hlediska zateplení je vždy lépe mít na sobě několik tenčích vrstev než jednu silnou. Nejvhodnější je použití kvalitního spodního prádla, odvádějícího pot, dále dresu s dobrou izolační schopností a kvalitní bundy, která neprofoukne a nepromokne. Výhodou více vrstev je také možnost jednotlivé vrstvy při zvyšující se teplotě odkládat. Někteří závodníci si před startem v chladném počasí strkají pod dres noviny, kterých se později zbavují.
Materiálově nelze doporučit bavlněné a vlněné prádlo, protože to po nasátí potu nemá prakticky žádné izolační schopnosti. Dnes je naštěstí na trhu na výběr oblečení z celé řady kvalitních syntetických materiálů.

Ruce
Pokud nemáme dres s dlouhým rukávem, při teplotách nad nulou postačí vhodné návleky na ruce. Rukavice se v zimě nosí cyklistické zateplené prstové, které dobře odvádějí pot a chrání před chladem i otřesy.

Nohy
V zimě je vhodné použít dlouhé cyklistiské šortky, tzv. čapáky. V chladném podzimním počasí postačí návleky na kolena, raději dlouhé, chránící také lítka. Pokud nejezdíte "naostro", tj používáte spodní prádlo, pořiďte si raději cyklistické kalhoty bez vložky a k nim kvalitní teplé spodní prádlo.
Hlavní výhoda kalhot s laclem (šle) se projeví právě v chladném počasí, kdy zvýšené díly chrání před zimou břicho a záda (hlavně ledviny), tvoří vlastně další vrstvu oblečení v místech, kde je to nejvíce potřeba.
Při nákupu oblečení nezapomeňte také na kvalitní teplé ponožky. Na boty lze použít návleky.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-