.

TopList

TOPlist

Teorie šlapání

 Lehká definice:

Nevypadá to jako věda, ale věda to opravdu je. Když do toho hamtáte, jako když šlapete zelí, moc užitku ani uznalých pohledů od kolegů spolubikerů vám to věru nepřinese.

 

 Odborný plky:

Nastavení pedálů

Jak nastavit správně kufr SPD na tretru:

Kulaté šlapání:

Je nutné vědět, jak používat nejlépe sílu převáděnou z nohy na pedál. Rozlišujeme dva druhy šlapání: přímočaré a kulaté.

U přímočarého šlapání působí síla jen svisle, využíváte tedy z každého opsaného kruhu jen jeho jednu jedinou čtvrtinu (viz obrázek). Vyspělí cyklisté tomuto šlapání říkají "běžet na kole". Jestli na kole opravdu "běžíte" poznáte lehce: rozjeďte se na asfaltové rovné silnici, přehoďte na nejlehčí převod a zkoušejte udržet původní rychlost. Jestli budete v sedle "poskakovat", pak opravdu "běžíte na kole". Svědčí to o vaší velmi slabé technice šlapání.
Druhý způsob je "kulaté šlapání". Po pravdě je to věc, která vám opravdu něco přinese. Na rozdíl od přímočarého šlapání využíváte totiž kružnice celé. A to tím, že síla působí ve směru tečny. Tedy při prošlápnutí paty jednou nohou, druhá "pomáhá" vytažením do horní úvrati. Tím nezatěžujete vždy jen jednu nohu ale obě. Rozložíte si potřebnou sílu a šlapání se stává ekonomickým a účinějším. Tento způsob šlapání si jezdec musí pečlivě zažít, aby jej používal automaticky, bez soustředění.

Nutno podotknout,že k ekonomickému šlapání přispívá správná volba převodu a tedy optimální frekvence šlapání.

 

 TIP!
  Naučte se kulatě šlapat.
  Kufr patří pod kloub palce
  Na první vyjížďku si berte nářadí, abyste mohli pedály (kufry) doladit
  Napoprvé nastavte pedály spíšvolněji (ale ne moc, aby vás nečekaně nepustily)
  Až najdete vhodné nastavení kufru na botě, neutahujte kufry "na krev". Urtžený závit v tretře se odstraňuje více než ąpatně.
  Na první vyjížďce s nášlapnými pedály vypínejte nohu s předstihem než úplně zastavíte... Tímhle směšným způsobem se zkácel asi každý z nás, ale nemusíte dělat stejné chyby, že? :)

Převzato z http://lukabike.com

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-