.

TopList

TOPlist

Technologie GT

 

 

 

 

Historie

 

 

Začátek 70. let
S nástupem motokrosu vznikly i závody kol na motokrosových závodištích.

1973
Gary Turner, zkušený ve svařování CrMo, vyrobil pro svého syna lehké rámy pro tyto závody. Garyho rámy si postupem času získaly vynikající reputaci.

1974
Garyho kontaktuje Richard Long, majitel bikeshopu v Kalifornii. Začalo nejslavnější partnerství v historii BMX.

1975–1980
Gary a Richard se specializují na výrobu CrMo rámů, vidlic a komponentů. V roce 1979 zakládají GT Bicycles, Inc. (název vznikl podle iniciál Garyho Turnera). Rozvíjí distribuci po celých USA a Evropě. Ještě netuší, že během 20. let vybudují jednu z nejznámějších cyklistických firem na světě.

1980–1986
GT vstupuje do zcela nové kategorie – freestylu. Rám Performer se stává legendou. GT dominuje BMX, které se stává světovým fenoménem. Společnost roste závratným tempem.

1987–1994
MTB zažívá boom a GT představuje svá první horská kola na Interbiku v Nevadě. O 5 let později GT dominuje v závodním MTB stejně jako v BMX. Stává se světoznámou značkou. Jako první na světě vybavuje svá kola výměnnou patkou a vyztužuje okraje hlavové rámové trubky. Skupuje distribuční firmy, rozšiřuje své působení, začíná stavět kompletní kola. V roce 1991 přijímá do svého mezinárodního závodního týmu mistryni světa v MTB Julii Furtado a juniorského světového šampiona ve sjezdu Nicholase Vouilloze. S dalšími postupně přibývajícími závodními hvězdami se GT Team stává jedním z nejsilnějších na světě. GT vyvíjí nejrychlejší dráhové kolo na světě pro US Olympijský dráhový tým. Mnohamilionová investice vyústila v zákaz UCI většiny aerodynamických aspektů, které zajistily kolům GT vítězství a ocenění.

1988
Představení Triple Triangle™ geometrie.

1990
Titanový rám Xizang LE.

1991
Rám Zaskar – jeden z prvních amerických rámů, který dokázal vydržet terénní použití.

1993
Systém RTS – GT se stává vedoucím ve vývoji celoodpružených kol. Jako vůbec první na světě přichází GT s rámy se zadním tlumením přesahující magickou hranici 10 cm.

1994–červen 1996
Obchod neustále roste, GT je neochvějně na světovém vrcholu. BMX se vrací jeho popularita. V říjnu 1995 GT Bicycles, Inc. vstupuje na veřejný akciový trh NASDAQ ve spolupráci s investiční bankou Bain Capitol. V červnu 1996 se ale vše nenávratně mění. Obchodní mozek a hlavní tahoun značky GT Richard Long umírá ve věku 46 let, když jej na motorce srazilo auto.

1994
Představen LTS, 4-ramenný systém odpružení rámu. Vyhrává ocenění nejlepšího odpružení. Přichází Fueler, jeden z mála rámů specifických pro dirt jump. GT se stává první společností s masovou výrobou celoodpružených kol na Taiwanu, a to se systémem RTS. Představuje linii silničních kol. US Olympijský tým jezdní na top modelech a GT se stává oficiálním sponzorem tohoto týmu na olympiádě v Atlantě.

1995
LTS masově populární. Model Karakoram vyhrává „Kolo roku 1995“.

1996
Hliník se stává hitem. GT aplikuje zkušenosti získané ze Zaskara do BMX technologií.

1997
Monocoque konstrukce na bikrosových Box series kolech. Použití karbonu na MTB a silničních kolech.

1998
První specifický rám pro flatland Show. Nová technologie odpružení STS (Lobo DH). LTS 2000 vyhrává „Kolo roku 1998“.

1999
i-Drive™ píše novou kapitolu odpružení v MTB.

2000
Rám Ultrabox se stává bombou v BMX. GT nastupuje na Tour de France.

2001
GT se soustředí na publikum X-games – spolupracuje s vertovými hvězdami Davem Voelkerem a Jamie Bestwickem. Týmové modely i-Drive™ a Zaskar se stávají populární i díky jejich supernízké hmotnosti. V extrémní kategorii přichází Ruckus.Společnost Pacific Cycle, největší společnost v cyklistickém průmyslu na světě, kupuje značku GT.

2003
GT oznamuje nejvyšší prodeje kol ve své historii. Přichází inovovaná verze systémui-Drive™. Hlavní důraz je kladen na váhu a jednoduchost při zachování vysokého standardu – vzniká i-Drive™ XC.

2005
Na platformě i-Drive jsou představena nova celoodpružená endura i-Drive 5. Modelová řada GT obsahuje více než 100 modelů a je nejširší v historii firmy.

2006
GT jako první na světě přináší sériovou podobu kola s řazením integrovaným do rámu - model IT-1. Vzniká zcela nová řada celoodpružených freeride kol i-Drive 7 pro nejnáročnější použití. Rozsáhlé inovace jsou realizované napříč všemi modelovými řadami.

Co je to i-Drive

 

 

Zpětná vazba působící od pružení zadního kola na pedály je hlavním důvodem, proč se charakteristika šlapání celoodpružených kol liší od kol pevných.

Jakýkoliv systém odpružení, který neoddělí odpružení od „pohonu“ kola, bude trpět touto zpětnou vazbou, která negativně ovlivní plynulost šlapání do pedálů. Zpětná vazba způsobuje nechtěnou sílu působící proti pohybu pedálů, která vzniká při pohybu zadního kola - při pružení se zadní kolo vzdaluje od převodníků a řetěz tuto změnu kompenzuje napětím. To má za následek tendenci k otočení převodníků vzad, což vyžaduje od jezdce více energie, aby tento protipohyb překonal.

Technologie I-Drive umožňuje pohyb středového složení nezávisle na předním a zadním trojúhelníku. Během pružení zadní stavby je tak zachována konstantní vzdálenost mezi středovým složením a sedlem. Pedály se pohybují horizontálně a zpětná vazba na pedály je eliminována.

Jednočepová konstrukce kol I-Drive zaručuje vysokou tuhost a nízkou hmotnost. Jednoduchost systému s využitím standardních ložisek usnadňuje údržbu a snižuje nároky na servis.

Co je to IT-1

 

 

Na kole IT-1 nenajdete přehazovačku, přesmykač ani kazetu. IT-1 technologie eliminuje omezení související s použitím klasického řazení. Výsledkem použití interního řadícího mechanismu jsou lepší jízdní vlastnosti, snadnější ovladatelnost kola a eliminace poškození řadících komponentů.

PROČ JE IT-1 REVOLUČNÍ?

Eliminuje riziko poškození řadících komponentů. Odpadá potřeba jejich seřizování.

Umístění integrovaného řazení do středu rámu optimalizuje těžiště, čímž usnadňuje ovladatelnost kola.

Umožňuje rychlé a přesné řazení v plném záběru. Lze přeřadit i bez pohybu pedálů.

Konstrukce odpružení zajišťuje konstantní napnutí řetězu a zamezuje jeho vypadnutí z převodníku.

Lehčí zadní kolo lépe kopíruje terén a zlepšuje jízdní vlastnosti (váha přehazovačky a pastorků je eliminována).

Zadní kolo je pevnější (absence kazety umožňuje symetrickou konstrukci.

Detaily systému

 

Co je to Triple Triangle

 

Prodloužením trubek zadní stavby až k horní rámové trubce (překřížením sedlové trubky) se podařilo zmenšit velikosti předního a zadního rámového trojúhelníku a přidat tak třetí trojúhelník. Tato zmenšení hlavních trojúhelníků vede k větší tuhosti a pevnosti rámu.

Kromě toho, že pevnější rám má delší životnost, větší tuhost rámu eliminuje ztrátu energie. Vibrace zadní stavby nejsou přenášeny přímo do sedlové trubky, ale částečně i do horní rámové trubky a to zvyšuje pohodlí při jízdě.

 

 

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-