.

TopList

TOPlist

Technologie Duratec


HISTORIE FIRMY DURATEC
Historie firmy sahá až do období okolo roku 1987, kdy se Milan Duchek, tehdy jako 17-ti letý student pokoušel vylepšovat svůj bicykl vlastnoručně vyrobenými součástkami. Tyto díly konstruované a vyráběné ve sklepě rodinného domku byly na tehdejší dobu přinejmenším raritou, a určitě také důkazem známého tvrzení o šikovných českých rukou zejména v dobách komunistického režimu. Na koleně tak vznikala pod značkou "MD systém" díla jako například diskové kolo, loukoťové kolo, násuvné pedály, řazení v brzdové páce, řídítka, sedlo a dokonce i funkční "cyclocomputer" vyrobený z kalkulačky. Úpravám se nevyhnul ani samotný rám kola a tak úpravy geometrie a zkracování zadní stavby vyzkoušel nejprve na svém stroji a poté z obyčejných "Fávů" svých vrstevníků dělal závodní kola. Přesvědčil se o tom, že základem spolehlivého kola je kvalitní rám a tak po pádu železné opony založil v roce 1992 firmu specializující se na výrobu rámů jízdních kol. Firma DURATEC s.r.o. je výhradně česká společnost, bez zahraničního kapitálu, a již při svém vzniku měla jasnou představu o pozici, kterou chce na trhu zaujmout. V prvních letech společnost pracovala na utvoření kvalitní nabídky a technickém zpracování. Úkolem byl vývoj jednotlivých modelů rámů zn. Duratec a vytvoření originality prvků, kterými se Duratec vyznačuje a bude vyznačovat. V současné době firma pracuje nejen na inovacích pro příští sezónu, ale především na rozšíření a zkvalitnění obchodní sítě nejen u nás, ale i v zahraničí.
Materiál

Materiál ke stavbě rámů je DURATECU dodáván přesně podle rozměrových specifikací a specifikací tepelného zpracování kanadskou korporací ALCAN. Ke stavbě všech modelů rámů je použito materiálu Al-7020 T6. Pro tento materiál je charakteristická vysoká pevnost a zároveň vysoká mez kluzu, což je hranice, při které dochází k trvalé deformaci rámu. Tato je z konstrukčního hlediska samozřejmě nepřijatelná. Užitné vlastnosti rámu však nezávisí pouze na použitém materiálu, ale především na jeho následném zpracování. Tepelné zpracování se provádí pro zvýšení pevnostních hodnot a rozměrové zpracování pro optimalizaci profilu v konkrétním místě namáhání. Využívá se zejména konusování, ovalizace a proměnná tloušťka stěny.


SVAŘOVÁNÍ
Svařování je proces, při kterém dochází vlivem natavení kovu k spojení dvou nebo více součástí. Dokonalé zvládnutí tohoto procesu přímou úměrou souvisí s životností svařovaného dílu, což je v našem případě rám jízdního kola. Firma DURATEC používá systém svařování, který dokáže provařit materiál bez výskytu tzv. studeného spoje. Tento systém pracuje na bázi netavící se wolframové elektrody se současným přidáváním inertního plynu. Svary, které vidíte na našich rámech jsou koncipovány tak, že plynule přechází z průřezově silnější části svaru do slabší stěny trubky. Tímto je odstraněn ostrý vrub vznikající v přechodu trubka - svar a nedochází tak při zatížení k hromadění napětí v této oblasti. Na kvalitu výsledného spoje má vliv jak technická vyspělost stroje tak i odborná kvalifikace svářeče, který se podílí stoprocentní ruční prací na konečném vzhledu a kompaktnosti svaru. DURATEC používá pro svařování špičkové stroje KEMPI.

JEDNOBAREVNÉ RÁMY
Sada samolepek A1 a A2 je určena pro jednobarevné rámy. Tento styl je též možné použít u každého modelu rámu. Obě sady samolepek lze kombinovat s každou z 15-ti barevných odstínů. Kliknutím na tlačítko Design silničního kola nebo Design MTB kola si vyzkoušíte jakoukoliv barvu rámu se samolepkami A1 až A11.
 
 
 
DVOUBAREVNÉ RÁMY
U každého modelu rámu lze libovolně kombinovat barvu přední a zadní části rámu. Vybírat můžete z 15-ti barevných ostínů a devíti sad samolepek. Tato úprava je bez příplatku. Tímto může vzniknout originální design Vašeho kola. Kliknutím na tlačítko Design silničního kola nebo Design MTB kola si vyzkoušíte jakoukoliv kombinaci barev se sadami samolepek A3 až A11.
 
 
 
LOGOTYPY
Samolepka s Vaším jménem nebo logem Vaší firmy může být umístěna pod lakem na horní rámové trubce. Vybrat si můžete ze osmi různých stylů písma (příplatek dle ceníku).
download arrow

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-