.

TopList

TOPlist

spinning

Spinning, my a Radim Kořínek

Když se řekne prosinec, asi každému vytanou na mysli závěje sněhu a pořádná zima. Tehdy je nejlépe u krbu s čajem okořeněným kapkou něčeho ostřejšího. Na kolo se za každých podmínek vydávají jen ti "nejtvrdší" bikeři a jsou za to často odměněni vděčnými posluchači, kteří o ně poté pečují spíš v nemoci, než ve zdraví :o). Ale ten, kdo si na to zvykne, asi nerad bude měnit za něco jiného. Je prostě cool!! a nebo…

Kdybych ještě před pár lety řekl spinning, možná by ne úplně každý věděl, o čem je řeč. A asi by byl i trochu větší problém ho vyzkoušet než v současnosti. Spinning centra nám dnes prostě rostou jako houby po dešti. A tak už v nepříznivém klimatu nemusíme vyjíždět do mrazivého počasí, nebo se sami trápit na válcích pohledem do stále stejně barevné zdi :o)

Kde ale spinning vznikl? Má ho snad na svědomí nějaký "rucedoleva", který už nechtěl čistit svého miláčka po každém švihu? Nebo snad ziskuchtivý podnikatel, který se tak pokusil vydělat na nový kultovní rám? Pravda je, jak to tak bývá, zase trochu jinde. Před dávnými věky, kdy jsem měl ještě kadeř bujarou, jiskru v oku a v rádiu hrála Helena Vondráčková (tedy vlastně, jako by to bylo dnes:o), tenkrát dálkový cyklista, ultramaratonec Johnatan Goldberg, známý jako "Johny G", hledal možnost, jak při přípravě na závod Race Across America přesunout částečně svůj tréninkový program do místnosti. Tím vlastně odstartoval vznik prvního indoor-cyclingového programu spinning.

První spinning lekce probíhaly v garáži Johnyho G v Los Angeles, kde tak byl položen základní kámen tohoto skupinového sportu. Vlastně, co v USA nevzniklo dobrého v garáži? :o) Jak to tak ale bývá, s jídlem roste chuť a tak ke stoupajícím nárokům muselo být vyvinuto odpovídající stacionární kolo. Pod vedením Johnyho G. spatřilo světlo světa první funkční spinningové kolo - SPINNER. Znáte "amíky"- jak jedna sousedka uviděla, že George chodí do tajemné garáže a vychází z ní každý den s hezčím a hezčím "lýtkovým svalem", poslala tam i svého Bobba… A tak to šlo dál a …

Spinning programu se účastnilo stále více tréninkových partnerů Johnnyho G. Ke zvýšení tréninkové motivace volil Johnny odpovídající hudbu. Přiznám se, jak nemám své oblíbené pravidelné tuc tuc, které místy vyruší zařvání jakoby nenamazaného řetězu, výkon bývá poloviční :o) Jak již bylo řečeno, tento nový a fascinující skupinový trénink stále ukazoval nové cesty. Od fitnesscentra v Santa Monice a Los Angeles až po New York. Pravděpodobně kvůli zvyšující se hmotnosti uznavačů "horkých psů" se zvýšila i poptávka po spinningu a tak začala v roce 1995 sériová výroba kol Johnny G. SPINNER. Také byl vytvořen vzdělávací systém pro školení spinning instruktorů a spinning styl se podíval konečně i na další kontinenty. Do dnešního dne bylo celosvětově prodáno více jak 250.000 kol Johnny G. SPINNER, otevřeno přibližně 20.000 oficiálních spinning center a vyškoleno více jak 60.000 spinning instruktorů v 80-ti zemích světa. V březnu roku 2002 došlo z důvodů stoupajících nároků na kvalitu a množství dodávaných kol na spinning - Johnny G. SPINNER - ke změně jejich výrobce. S touto změnou byla provedena řada zásadních vylepšení kola na spinning, takže dnes se hovoří o nové generaci kol Johnny G. SPINNER.

Pokud si chcete udržet nebo zlepšit svoji kondici jednoduchým a zábavným způsobem, zkuste zajít do Spinning centra. Stejně jako náš olympionik Radim Kořínek. Ten už má po cyklistickém obchodě dokonce i spinning centrum v Olomouci. Nese jeho jméno. Nemusíte být ale vrcholoví sportovci, nemusíte nikdy před tím sportovat, a přesto spinning můžete vyzkoušet. Určitě se vám zalíbí. Zvláště něžné pohlaví asi nadchne, že při jedné 45 minutové lekci průměrně spálíme 400 až 600 KCal, což je například 12x víc než při aerobiku. Zvláště okolo Vánoc, to je určitě dobrá zpráva :o) A třeba také dobrý tip, co pod stromeček. Žádné držení ručku za ručku někde na Kanárech, ale pěkně se držení řídítek a šlapání pro zdravého ducha ve zdravém těle :o) Snad ani nemusím dodávat, že spinning trénink také zpevní a vytvaruje naši postavu.

Pro sportovce spinning program umožňuje specializovanou přípravu na všechny druhy sportů. I zde se využívá měřič tepové frekvence. Můžeme simulovat konkrétní tréninkovou zátěž - vytrvalost, rychlost, výbušnost i intervalový trénink. Každý má zkrátka a dobře jiné potřeby a cíle a může se během spinningu na ně zaměřit.Dokonce pro svoji vysokou účinnost je spinning běžně používán ke zlepšení kondice hráčů NHL. I oni už vědí, že na spinning se nechodí s bruslemi a hokejkou, ale pěkně v cyklistickém dresu, nebo v jiném vhodném oblečení. Vezměte si také sebou rukavice, vhodnou obuv s tvrdou podrážkou nebo tretry pro SPD, ručník, mýdlo, bidon s pitím a hlavně musíte přijít včas. Nezapomeňte, že příprava na spinning zabere také nějakou tu chvíli. Jak již bylo nakousnuto, nové spinningové centrum je i v Olomouci. Najdeme ho na atraktivním - ve druhém patře Regionálního centra, což je olomoucký mrakodrap u nádraží. Nese jméno našeho předního bajkera Radima Kořínka. Pitný a vyživovací program zde zajišťuje firma Nutrend.

V den otevření Spinning Centra Radim Kořínek, 5. prosince 2004, si zájemci vyzkoušeli spinning zcela zdarma a rozhodně neodcházeli nespokojeni. Věřím, že se spinningem budete i vy spokojeni. Radost v zimě na spinningu nám, myslím, přinese ještě větší radost například na jarních závodech, nebo na cyklotoulkách po naší zemi. Tak šťastnou cestu bez větru ve vlasech :o))

Převzato z www.bajk.cz

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-