.

TopList

TOPlist

Michelin

Logo Michelin

Michelin technologieJiž v roce 1906 založil MICHELIN německou DEUTSCHE MICHELIN PNEUMATIK AKTIEN GESELLSCHAFT ve Frankfurtu. Dnes je hlavním sídlem německé sesterské společnosti francouzského MICHELINU město Karlsruhe. V SRN pracuje dnes na pěti místech na 7000 pracovníků.

Dobrá pětina z tohoto počtu je v Karlsruhe v provoze a na ústředí. Mimoto vyrábí MICHELIN ještě v Bad Kreuznach, v Homburgu, v hornofranckém Hallstadt u Bambergu a v Trieru. K tomu patří ještě výrobce ráfků MICHELIN KRONPRINZ v Solingenu.

Nedávno se Michelin rozhodl, že posílí svůj sektor cyklistických pneumatik vytvořením "Obchodní skupiny". S podporou výzkumného a vývojového oddělení pracujeme na mnoha nových modernizovaných výrobcích.

Například, naše řada WildGripper již pomohla udělat z Michelinu hlavní značku na trhu pneumatik pro horská kola. Řada pneumatik WildGripper jako první cyklistická pneumatika obsahuje silicu. Tento technologický průlom byl nyní přijat u více crosscountryových a sjezdových teamů.

Pláště Michelin

Ve svých 82 továrnách a 170-ti provozech na celém světě zaměstnává MICHELIN celkem 130 000 pracovníků. 24 továren je ve Francii, 7 v Německu a 16 v dalších zemích Evropy. Z toho jedna v Polsku a dvě v Maďarsku. Rovněž v zámoří, v USA, Kanadě, Kolumbii a Brazílii, jakož i v Alžírsku a Nigérii se vyrábějí pneu pro MICHELIN.

V roce 1987 se vyrobila první pneu na asijském kontinentu, od roku 1990 pracuje první továrna v Thajsku. V roce 1991 přibylo Japonsko, v roce 1998 Čína. Protože se k výrobě pneu používají syntetické i přírodní druhy kaučuku, je součástí koncernu kromě továren na elastomery rovněž šest kaučukových plantáží v Nigerii a Brazílii.

Na začátku roku 1998 Michelin představil novou linii pro silniční pneumatiky: řadu Axial. Axialní technologii testovaly známé profesionální teamy rok před představením na trh, po jejím uvedení se setkala s obrovským obchodním úspěchem.

V prvním pololetí 2002 se pohyboval obrat koncernu MICHELIN na 7,82 miliardách EUR. Čistý zisk přesahoval 254,1 milionů EUR. Při plném využití své kapacity produkuje seskupení MICHELIN denně 785 000 pneumatik a 83 000 duší. K tomu se zpracuje 1100 tun oceli, vytáhne se 4 000 000 kilometrů drátu a vyrobí se asi 77 500 ks ocelových a hliníkových kol.

Ty nejmenší gumy mají jen 20 cm průměr, nejlehčí váží něco přes 200 g. Největší dosahují až 4 metry v průměru s váhou až okolo 4 tun! Téměř každá pátá pneu vyrobená ve světě pochází z koncernu MICHELIN. Dohromady má jen MICHELIN pod svou značkou v nabídce přes 3300 různých typů a dimenzí pneumatik, v rámci celého koncernu je to pak 21000.

Výrobní technologie Michelin

Přeczato z http://rebelbike.com/

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-