.

TopList

TOPlist

Osobnosti cyklistiky

Myška strachu zbavená Myška strachu zbavená
Vždy na mě působil jeko odměřený introvert, který se však vždy dokázal vyvarovat jakýchkoliv excesů ve svém vystupování. A to mu zůstalo dodnes. Jen s malým rozdílem – nyní, osm let po skončení závodní kariéry, je švýcarská silničářská legenda TONY ROMINGER (45) mnohem vstřícnější. Vzpomínám si na letmé setkání při Giro d’Italia v roce 1995, které suverénně ovládl.
"Ano, rozhovor vám poskytnu, ale jen na pět minut," opakoval tehdy a nechal mě čtyři dny čekat. Slovo ale dodržel. Těch pět minut však tehdy nepřekročil ani o vteřinu.


Jsem nastavený na maratony Jsem nastavený na maratony
Ivan Rybařík patří ve čtyřiadvaceti letech bezesporu mezi naše nejlepší bikemaratonce a velké naděje. K jeho největším úspěchům náleží páté místo na Mistrovství Evropy v roce 2004, mistrovský titul na bikemaratonu Drásal v roce 2003 nebo loňské sedmé místo na světovém poháru na Kypru. Pro letošní sezónu ovšem Ivan změnil své působiště. Po třech letech hájících barvy Ravo Racing Teamu bude od letošního roku sedlat kolo americké značky KHS.
 

Josef Zimovčák nejen o vysokém kole Josef Zimovčák nejen o vysokém kole
Osobu Josefa Zimovčáka asi není nutné nijak zvlášť představovat. Tento výstřední cyklista, závodník na vysokém kole, dobrodruh a v očích mnoha normálních smrtelníků do jisté míry i hazardér, na sebe nejvíce upozornil v loňském roce, kdy v sedle vysokého kola absolvoval celou trať Tour de France. O tomto heroickém výkonu již bylo napsáno mnoho, připomeňme alespoň nejdůležitější údaje. Josef Zimovčák si dal jasný cíl, musel vždy konkrétní etapu absolvovat během předchozího dne, než na trať vyjede peloton profesionálních závodníků. Cíl byl splněn a Zimovčák skutečně dojel do Paříže den před závodníky. Celkem tedy ujel 3607 kilometrů a to včetně extrémně náročných horských etap...
 

Paolo Savoldelli Paolo Savoldelli
Ten věčně mladě vyhlížející chlapec z Bergama, cyklista jemných mravů a nenápadného vystupování. Přezdívka Il Falco, sokol, jakoby mu ani nepříslušela. Získal ji díky svému sjezdařskému umění. Spustit se střemhlav dolů a řezat zatáčky, jít pozdě na brzdy jako on nikdo jiný v dnešním profipelotonu nedokáže. V letošním Giru ale nabídl i jiné vlastnosti ze světa křídlenců. Ukázal se být moudrý a trpělivý jako sova. Přitom má za sebou dvě kruté zimy, které málem nepřežil.
 

BYE, THE BOSS! BYE, THE BOSS!
Jeho životní příběh připomíná pohádku, hollywoodský slaďák. Dítě sedmnáctileté matky terorizované agresivním otčímem. Kluk v ústraní, který se díky tělesným předpokladům mohl prosadit ve sportu. V plném rozkvětu zasažený zhoubnou chorobou a pak vítězící nad smrtí s neuvěřitelným návratem až na vrchol cyklistické pyramidy.


Fotograf nebo... Fotograf nebo...
Na Press campu firem Manitou a Kenda je dobrým zvykem, že průběh testování zaznamenává profesionální fotograf. Těch po světě běhá hodně, ale jen málo jich dokáže s fotografovanými jezdci udržet v terénu krok. Proto není divu, že lidé z Answeru sáhli po – nebojíme se říci – nejlepším fotografovi, který se zabývá focením extrémních bikových disciplín. Jeho fotky na čtenáře číhají snad ve všech cyklistických časopisech, třeba německý Bike Magazin často uveřejňuje jeho snímky na vloženém plakátu...


Kolo si konečně užívám Kolo si konečně užívám
Claudio Chiappucci hostem Author Krále Šumavy
Závodníci jeho ražení dnes chybí jako sůl. Schopní vždy útočit, nabídnout něco divákům, i kdyby měli být pokaždé biti. Znovu a znovu. Publikum si přálo vidět, jak se opět zvedne ze sedla a něco předvede. To uměl on, později Pantani nebo Virenque...


Rozhovor - Ján Svorada Ján Svorada - Život profesionála
Ján Svorada je bezesporu nejúspěšnější český cyklista současnosti. Na své konto si připsal již jedenasedmdesát vítězství. Mezi ty nejslavnější patří triumf ve finiši Tour de France na Champs d’Elyssés v roce 2001. Při výčtu úspěchů se nesmí opomenout ani výhra v mnoha etapách takových závodů, jakými jsou Giro d’Italia nebo Vuelta...


Johan Museuw Johan Museuw
Majestátný král zvířat, vládce fauny, přirozený vůdce smečky. Těžko dnes vysledovat, proč Johan Museeuw získal přezdívku lev. Možná nejen pro své cyklisticky tolik ceněné vlastnosti, ale i proto, že se stal symbolem belgických Flander, které mají šelmu s hřívou ve svém znaku. Pyšný, panovačný, ale také velkorysý, prostě nepřehlédnutelná osobnost.

Svorada o kole Svorada o kole
Jedenasedmdesát vítězství – takovou cifrou se může pochlubit málokterý špičkový sportovec. Tuto bilanci má na kontě Ján Svorada, bezesporu nejúspěšnější český cyklista současnosti. Vítězství v etapách mnoha slavných závodů, jmenujme alespoň nejznámější Giro d’Italia nebo Vuelta. Nezapomenutelný je taktéž triumf ve finiši Tour de France na Champs d’Elyssés v roce 2001 a další etapová vítězství v tomto legendárním závodě.
Kliknutím na obrázek zobrazíte více informací.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-