.

TopList

TOPlist

Než vyjedete po zimě - údržba kola

Jaro je tady, zatím sice jen kalendářně, i tak už ale mnozí cyklisté vytáhli své dvoukolé miláčky a vyrazili sbírat své první letošní kilometry.
Než vyjedete i vy, měli byste své kolo po zimě nejprve pořádně prohlédnout a udělat alespoň základní údržbu. Nejvhodnější by bylo jej svěřit do rukou kvalifikovaného odborníka, ale znáte to, s prvními jarními paprsky mají cykloservisy beznadějně plno. Vaše kontrola před první jízdou vás může uchránit před nemilým překvapením v podobě technických problémů. A na co byste se měli zaměřit především?

Rám
Pokud je rám vašeho kola poškozen (je ohnut, prasklý nebo korodující), poraďte se o bezpečnosti jeho používání s vaším prodejcem či servismanem. Nesnažte se ho sám opravovat a nepodceňujte nebezpečnost jízdy s poškozeným rámem.

Kola a pláště
Kolo uložené k zimnímu spánku by mělo být zavěšeno nad zemí a mít vypuštěné duše. Kola z vašeho bicyklu odmontujte a zkontrolujte opotřebovanost pláštů. Samozřejmě pokud budou sjeté nebo poškozené, vyměňte je. Kola (duše) nafoukněte na maximální povolený tlak (najdete ho na boční straně) a ponořením do vody zkontrolujte jestli někde neuniká vzduch. Dejte pozor aby se vám voda nedostala do náboje. Po "vodním testu" duše opět trochu ufoukněte na provozní tlak. Dále zkontrolujte zdali není povolen výplet, případně nechybí-li některé paprsky. Kola nasaďte a utáhněte rychloupínáky. Protočením zjistíte jestli jsou správně vycentrovaná a pohybem ze strany na stranu jestli nemáte vůli v dotažení náboje. Zkontrolujte jestli nemáte poškozené nebo probrzděné ráfky.

Brzdy
Kontrola brzd by měla být samozřejmostí před každou jízdou. Nejlépe je vyzkoušíte zabrzděním hned po rozjezdu, vyzkoušejte postupně obě brzdy. Kolo by mělo zastavit a brzdové páky by měly mít před záběrem vůli, ale ne příliš velkou, zároveň se nesmí dotknout řídítek (dotáhněte brzdová lanka). Zkontrolujte opotřebovanost brzdových špalíků a jestli nejsou poškozená lanka.

Řazení
Lanka byste měli prohlédnout i při kontrole řazení. Dále zkontrolujte jestli funguje správně měnič i přesmykač a případně je seřiďte. Zkontrolujte jestli nejsou poškozeny převodníky nebo pastorky a kladky. Pohyblivé části promažte vhodným mazacím tukem a lanka olejem.

Řetěz
Zjistěte jestli nemáte natažený řetěz. Nejlépe to zjistíme pomocí speciální měrky nebo šupléry (nastavte ji na 132 mm, vsuňte do řetězu, roztáhněte a zkontrolujte hodnotu, která nesmí být větší než 133 mm). Jinak podle způsobu jízdy a druhu řetězu by měl být měnit po cca 1.500 km. Vytahaný nebo poškozený řetěz může poškodit převodníky a pastorky. Řetěz řádně vyčistěte a promažte.

Pedály, kliky, středové a hlavové složení
Zkontrolujte dotažení pedálů, klik a středového i hlavového složení a jestli se volně protáčejí. Vše pořádně promažte vhodným mazivem.

Ostatní
Nezapomeňte zkontrolovat dotažení všech šroubů, jestli máte dostatečně utaženou sedlovku (a jestli není vysunuta nad maximální povolenou mez vyznačenou ryskou na sedlovce), utažení představce řídítek, rohů atd. Z věcí netýkajících se úplně přímo jízdy na kole pak nezapomeňte zkontrolovat obsah vaší sady na lepení, funkčnost pumpičky (pokud jste s ní právě nenafukovali duše) a jestli máte dostatečně silné baterie v osvětlení.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-