.

TopList

TOPlist

Na co si dejte pozor když kupujete...

Tyto řádky jsou určeni těm, kteří jsou rozhodnuti nesvěřit své kolo servisu a opravy si provádět svépomocí, dále pro ty, kteří si chtějí postavit kolo podle vlastních představ, a pro ty, kteří se chystají cestovat a nakoupit si materiál na případné opravy mimo "civilizaci". Na co byste si tedy měli dát pozor když kupujete...

řetěz - kolik koleček má pastorek Vašeko kola. Řetězy se totiž vyrábějí ve dvou šířích - užší pro devítikolečko (nebo desetikolečko) a běžné pro pastorky s maximálně 8 kolečky.
řetěz - na délku řetězu. Řetěz se vždy prodává delší než je skutečně potřeba a k jeho zkrácení je nutno použít nýtovačku. Správnou délku poznáme, když řetěz nasadíme na největší převodník a nejmenší pastorek, provlékneme jej skrz kladku a ta by měla směrovat kolmo k zemi.
řetěz - na kompatibilitu řetězů a převodového ústrojí IG a HG u Shimana. Shimano totiž rozdělilo své řetězy do dvou řad a rozhodně se nedoporučuje řetězy jedné řady kombinovat s přavodovým ústrojím řady druhé. Výsledkem případné kombinace může být zhoršení řazení a nebo časté padání řetězu.
převodníky - kolik koleček má pastorek Vašeko kola. Pro devíti a desítikolečko se totiž používá užší řetěz, který vyžaduje také užší převodníky.
řídítka - na co kolo potřebujete. Řídítka se vyrábějí v nepřeberných tvarech a hlavně šířkách. Pro běžná horská kola se používají řídítka do šířky cca 600 mm, u kol pro downhill i širší než 700 mm. Obecně platí že čím širší řídítka, tím klidnější je kolo při jízdě (kolo je ovšem také "línější" při změnách směru a nepříjemným zážitkem může být průjezd hustější vegetací).
sedlovka - průměr sedlovky. Rámy se totiž vyrábějí s různými průměry trubek a může se tak stát, že se zakoupená sedlovka stane smutnou ozdobou dílny, protože se nevejde do trubky rámu nebo naopak se vejde, ale "plave". Na většině rámů je průměr sedlové trubky vyražen.
sedlo, sedlovka - uchycení sedla. Existuje nepřeberné množství systému úchytů sedel a můžete zjistit, že zakoupené sedlo je vytvořeno pro jiný úchyt, než jaký je na Vašem kole. Výsledkem je, že pokud Vám sedlo vyhovuje a nechcete nebo nemůžete ho vrátit, musíte sehnat sedlovku s vhodným systémem úchytu (pokud má ovšem rám Vašeho kola nestandarní rozměr sedlovky, nezbyde než si ji nechat vyrobit na zakázku).
sedlo - jak často jezdíte na kole. Sedla se vyrábějí v různých podobách a z různých materiálů. Rčení, že po 100 kilometrech je každé sedlo stejné, je pravdivé jen zpola. Při ježdění na delší vzdálenosti se projeví výhody sedel gelových i sedel "s dírou". Lehoučké ale tvrdé karbonové sedlo, nebo efektní výšivka na špatném místě naopak může způsobit, že si každou "stovku" budete hodně dlouho pamatovat.
středová osa - délka osy. Středové osy se vyrábějí v délkách od 107 mm do 137 mm. Pokud délka osy není správná, může dojít ke křížení a rychlejšímu opotřebení řetězu, pastorků a převodníků. Správná délka poznáte, když řetěz shodíte na prostřdní tác a prostření pastorek. Řetěz by měl být rovnoběžný s rámem.
středová osa - rozměr misek. Nejčastěji se používá rozměr Anglický, méně se už můžete setkat s větším - Italským.
kliky - jak jezdíte. Kliky se používají v různých délkách od 160 mm do 180 mm (někteří výrobci nabízejí maximum 185 mm, ale můžete si nechat vyrobit i delší kliky na zakázku), standartem je 175 mm. Pokud jste frekvenční jezdec (šlapete lehčí převody větší rychlostí), budou Vám vyhovovat kliky delší, siloví jezdci ocení kliky kratší.
hlavové složení - průměr. Hlavové složení se vyrábí o průměru 22,2 mm (nejčastější rozměr u levnějsích kol), 25,4 mm (1 palec), 28,6 mm (1,125 palce, nejběžnější rozměr) a v poslední době se objevují kola s hlavovým složením 1,5 palce.
přehazovačka - počet převodů. Přehazovačky pro kola s menším počtem koleček u pastorku mají kratší ramínko, které by v případě použití u většího počtu koleček neobsáhlo celý rozsah pastorku.
řazení - kompatibilita. Přesmykače a přehazovačky různých značek nebývají kompatibilní s řazením značek jiných. Pokud tedy máte například přesmykač Shimano a budete chtít otočné řazení, nebudete moci použít SRAM ale poohlédnout se po obdobném modelu v nabídce Shimana (Shimano naštěstí otočné řazení také nabízí). Uvedený příklad platí i naopak.

V tomto výčtu není vše, na co byste si měli dát při koupi cyklistických dílů pozor, kompletní výpis by totiž vydal na knihu. Věříme, že alespoň tyto nejdůležitější rady Vám pomohou a ušetří Vaši peněženku, čas a nervy.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-