.

TopList

TOPlist

Měření opotřebení řetězu

Měření opotřebení řetězu

Jak se dá vlastně poznat, že je řetěz opotřebovaný, vytahaný, no, že je prostě zralý na výměnu?

V podstatě existují dvě možnosti, buď použití speciální měrky na řetěz, nebo měření pomocí posuvného měřidla, známého též pod pojmem šuplera. Měrka na řetěz se dá sehnat v každém slušně zásobeném obchodě s velomateriálem. Práce s ní je jednoduchá. Po úplném zapadnutí zubu měrky je potřeba řetěz vyměnit.
Pokud vlastníte posuvné měřítko nastavte vzdálenost vnitřních hrotů na 132mm a zasuňte hroty mezi články řetězu (tato vzdálenost odpovídá cca 11 článkům řetězu) a roztáhněte hroty tak, aby zapadly přesně mezi rolny řetězu. Tady pozor, aby se vám hroty měřidla nedostaly mezi rolnu a boční stěnu řetězu, to byste se nedoměřili. Opotřebení měřte na několika místech řetězu (cca 3x), protože řetěz může být opotřebovaný (vytahaný) nerovnoměrně. Pokud šuplera ukáže cca 132,2mm jedná se o nový řetěz, pokud se vzdálenost blíží k 132,8mm, začněte pomalu myslet na výměnu a pokud dosáhne hranice 132,9mm je nejvyšší čas řetěz vyměnit - rychle se totiž zvyšuje riziko možného znehodnocení kazety a tím přeskakování nového řetězu na ozubení pastorků.
Po výměně řetězu za nový, bude tento řetěz na kazetě pravděpodobně přeskakovat (střílet), s tím se ze začátku musíte smířit (řetěz bude střílet při silnějším záběru na nejvíce opotřebovaném /ježděném/ pastorku), pokud to však do ujetí cca 150km neustane, je potřeba kazetu vyměnit.


Shrnutí:
Kdy tedy měnit?
  • když měrka ukáže - obvykle když propadne zub měrky
  • po dosažení vzdálenosti 132,9 mezi čepy 11 článků řetězu


Proč se řetěz vytahuje aneb opotřebení řetězu

Těžký je život řetězu, vzlášť při nekompromisním použití na horském kole. Řetěz je vystaven velice obtížným klimatickým podmínkám. Neustálá práce v prachu a blátě, občas koupel a opětovný pobyt v prašném prostředí, vytváří na povrchu a mezi články řetězu brusnou pastu, kterou se jednak obrušují pastorky a převodníky, ale hlavně se zvětšují vůle v jednotlivých spojích řetězu. Opotřebení řetězu není ani jen úměrné síle vyvinuté na klikách, ale i prostředí, ve kterém se řetěz nejčastěji pohybuje. Byly zaznamenány případy, kdy po 100km blátivého MTB maratonu byla vyčerpána více než polovina životnosti nového řetězu střední kvalitativní třídy.

A v čem vadí prodloužený (vytahaný) řetěz pohonu? Delší řetěz si potřebuje zajistit místo na ozubení pastorků a nadměrně je začne opotřebovávat (omačkávat hrany zubů). Zvětšená délka řetězu nepřidá na přesnosti ani moderním indexovaným způsobům řazení - systémům HG, IG, PC.
Předcházet této příčině opotřebovávání řetězu je v podstatě jednoduché: je jím pravidelné mytí a čištění řetězu a potom jeho důkladné namazání kvalitním, k tomuto účelu určeným mazivem.


Převzato z www.bajk.cz

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-