.

TopList

TOPlist

Máme doma cyklisťátko - cyklistika od kolébky

Máte doma malého špunta a chcete s ním vyrazit do světa na kole? Že je ještě na vlastní kolo vaše dítě malé? Poradíme vám jaké možnosti vám skýtá současná nabídka na trhu.

Pro děti od jednoho roku věku se vyrábějí sedačky připevňované buď na rám kola vpředu nebo nad zadní kolo. Výhodou přední sedačky je pro rodiče stálý dohled nad dítětem, ale nevýhodou je naopak pro ně nepohodlnost a znatelně horší jízdní vlastnosti než u sedačky vzadu. Ty naopak nabízejí větší komfort jak cyklistovi, tak jeho ratolesti. U sedaček dejte pozor na dostatečně tuhou konstrukci, aby měly zvýšené bočnice, stupačky na nohy (noha dítěte se nesmí dostat do výpletu kola!!!), zároveň dnešním standartem na který nezapomeňte jsou bezpečnostní pásy.

Pro děti o něco starší je možné pořídit přívěsný vozík za kolo. Při nákupu dejte pozor na bytelnost konstrukce a směrovou stabilitu vozíku. Vozík by měl být vybaven plachtou proti dešti i slunci, dobrým úchytem za rám kola s pojistkou proti odpojení, úchyt musí umožňovat náklon kola do strany nezávisle na vozíku a měl by mít vyjímatelnou sedačku (pozor na bezpečnost uchycení) s bezpečnostními pásy. Z hlediska bezpečnosti by měl mít dobrý vozík v základě také odrazky a bezpečnostní praporek nad sebou. poznámka: podle některých zdrojů se prý s přívěsnými vozíky pro děti nesmí na silnice. Dotyčnou vyhlášku se nám však nepodařilo nalézt a prodejci o ničem takovém oficiálně nevědí.

Dítě od čtyř let už můžeme posadit na vlastní kolo. Pokud si ho ale přece jen nechcete pustid od sebe nebo chcete vyrazit na náročnější trasu kterou by dítě samo nezvládlo, pořiďte si tzv. “půlkolo”. Je to vlastně kombinace vozíku a dětského bicyklu, místo předního kola a vidlice je půlkolo připevněno za rám obdobně jako v předchozím případě vozík. Při nákupu se zaměřte hlavně na kvalitu použitých materiálů a bezpečnostní prvky (odrazky, praporek také není na škodu).

Pokud pořídíte v tomhle věku dítěti již vlastní kolo, vystačí si do zhruba sedmi let s kolem s protišlapací brzdou (tzv. torpédo) a bez převodů. Pokud bude mít kolo vašeho potomka i brzdy čelisťové, dejte pozor aby byly správně upevněné, tj. pravá brzda brzdí zadní kolo a levá přední. Otázkou je použití bočních koleček, v dnešní době se příliš nedoporučují. Doplnění bezpečnostním praporkem by mělo být u tohoto kola standartem.

Pro děti starší sedmi let můžete pořídit již kolo s řazením a protišlapací brzdu by měl nahradit už volnoběh. Při nákupu opět dejte pozor na kvalitu použitých komponentů, na vašem dítěti se nevyplatí šetřit. Pozor také dejte na vhodnou velikost rámu, na přiměřenou hmotnost (raději lehčí). Z bezpečnostních prvků nezapomeňte na odrazky.

Již od prvního usazení do dětské sedačky by mělo vaše dítě mít vhodnou cyklistickou helmu. Nejen že to přikazuje vyhláška, ale naučíte-li jej ji vozit již od útlého dětství, stane se pro něj přirozeností. 

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-