.

TopList

TOPlist

Kladky v přehazovačce

Kladky v přehazovačce (Shimano)

Kladky zadních měničů převodů patří mezi díly, které vyžadují pravidelnou údržbu nebo výměnu při opotřebení. O těchto dílech podléhajících opotřebení musíme říci, že neslouží pouze k zajištění transportu řetězu. Existují také dost podstatné rozdíly mezi horní a dolní kladkou. Tak nejen o těchto věcech je následující článek.

Horní kladka

Též nazývaná vodící kladka, nebo G (guide) kladka. Funkcí vodící kladky je vést řetěz do polohy bezprostředně pod kazetový pastorek. Vodící kladka by měla běžet hladce a účinně za účelem dosažení dobrého transportu řetězu ke kazetovému pastorku. Další z funcí je vyrovnávání nepřesností zadního měniče převodů. Pokud totiž není měnič v přesné poloze, vodící kladka může tento slav napravil neboť vodící kladky mají určitou boční vůli. V tomto případě se vodící kladka automaticky přesune do nejlepší polohy pod kazetový pastorek. Malé rozdíly v nastavení lanka lze tudíž korigovat vodící kladkou. Naproti tomu velké rozdíly nelze tímto způsobem korigovat. Všechny vodící kladky mají malý profil zkosení u jednotlivých zubů (viz oblast na obrázku v červeném kroužku). Tento profil vypadá trochu jako profil HyperGlide, který můžete vidět u HG pastorků Shimano. Daný profil zkosení zlepšuje plynulé otáčení.


kladky.jpg(22 kb)


Spodní kladka

Též napínací kladka, neboli T (tight) kladka. Napínací kladka udržuje řetěz v napnutém stavu. Nikdy nezaměňujte napínací kladky s vodícími. Výše uvedené rozdíly Vám pomohou tyto kladky rozlišit. Doporučujeme vždy používat originální kladky pro zadní měnič převodů a jejich výměnu v případě potřeby. V níže uvedené tabulce můžete vidět čísla dílů kladek pro různé zadní měniče převodů. Za účelem co nejlepšího využití kladek je třeba kladky pravidelně udržovat. Nejdříve je očistěte a odstraňte z nich bláto (nikdy nepoužívejte silný odmašťovací prostředek). Po vysušení je opět lehce namažte a otřete přebytečné mazivo.


tab.jpg(58 kb)


Jak to vypadá uvnitř?

Jednoduchá kluzná ložiska a labyrintové těsnění sloužící zárověň k zachycení axiálních sil, to je to na čem se kladky od Shimana a většiny dalších výrobců otáčejí. Je to léty prověřený systém, který je spolehlivý a dostatěčně robustní. U sad XT a Ultegra jsou kluzné plochy u napínací kladky keramické, což ještě zlepšuje parametry ložisek.převzato z www.bajk.cz

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-