.

TopList

TOPlist

Jízda do kopce

 Lehká definice:

No tak, ve zkratce, co je to Dokopec. Je to rovina, jako každá jiná, jenže tahle je nakloněná a bohužel, gravitace nám tu vůbec, ale vůbec nepomáhá, spíš naopak. Na druhou stranu, jedno pozitivum by tu bylo: málokdy se nečekaně brzdí a nepřekvapí vás nečekaná překážka na cestě, tedy pokud se zrovna to ono překážející neřítí proti vám :)

 Odborný plky:

Žádné odbornosti tu zatím nejsou. OBRÁZEK

 

 TIP!
  Podřadit před kopcem, ne v kopci! (Ničíte si převody a koledujete si o spadnutí řetězu). Pozor, až přeřadíte na lehký převod, nezapomeňte vyčkat na správný okamžik, kdy tento převod už zabírá, abyste si nezamotali nohy tím, že do lehkého převodu začnete zběsile hamtat, i když vás setrvačnost ještě veze sama. Správné využití setrvačnosti spočívá ve zrychlení před kopcem a postupném řazení na lehčí a lehčí převody, čímž si značně ušetříte vzácných sil, narozdíl od toho, kdo přijede pod kopec pomalu, přehodí na večerníčka (nejlehčí převod) a trápí se už od paty kopce, zatímco vám začne dřina o dost později.
  Řadit včas, aby nedošlo ke ztrátě frekvence šlapání.
  V terénu je jízda do kopce o něco složitější díky nerovnostím a měkkosti podkladu. Tedy když si v tomto případě stoupnete do pedálů, mějte na paměti, že těžiště posunuté příliš nad zadní kolo, způsobí nechtěné zvedání předního kola a naopak pokud se předkloníte více nad řidítka, začne zadní kolo podkluzovat. Tedy: zlatá střední cesta a vždy lehčí převod než jaký byste zvolili na zpevněné cestě. Jízda ve stoje se doporučuje pouze na krátké kopce, jelikož je velmi namáhavá a její efekt není příliš znatelný.
  Rada od Dafeho: "Jak vyjíždět prudąí kopce (řekněme přes 15% stoupání):
Váhu víc dopředu, nalehnout na řidítka a špičku sedla si s prominutíim zarazit do zadku. Tak eliminujeme zvedáníi předního kola a přitom zadní by ještě nemělo podkluzovat."
Převzato z lukabike.com

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-