.

TopList

TOPlist

Historické okénko - mountainbiking

Víte jak starý je mountainbiking? Některým toto odvětví cyklistiky přijde možná jako poměrně mladé, vždyť horská kola se v našich obchodech začala prodávat před deseti, patnácti lety. Ovšem fenomén MTB má své základy v takzvaných Repack sjezdech na Mt. Tamalpais v Kalifornii a za vznik MTB se pak obecně považuje první sjezdový závod Repack, který se zde jel v roce 1976. Ovšem již v roce 1969 pořádal spolek Canyon Gang v kraji Marin první závody na kolech zvaných clunkery (šrot) a ještě dříve, v roce 1955 se podomácku stavěná kola do terénu objevila ve Francii. Tamní členové klubu Vélo-Cross de Paris neváhali svoje výtvory opatřit také předním odpružením.

Vraťme se ale do míst, která pro vznik MTB znamenala asi nejvíc a odkud se začala popularita horských kol šířit jako lavina do celáho světa. Závody Repack na kalifornském Mt. Tamalpais pořádala skupina nadšenců okolo Garyho Fishera, Joe Breezeho a Charlese Kellyho. Samotný název repack je odvozen od nutnosti výměny oleje v ložiscích a brzdách po každém sjezdu na kolech vyráběných ze všeho, co bylo právě po ruce. Kola se musela na vrcholek hory tlačit, protože ještě nebyla vybavena převody a zároveň se jejich hmotnost pohybovala u hranice 30 kg. Celkem logicky někoho později napadlo kola upravit i pro možnost výjezdu do kopce, došlo proto ke změně geometrie u rámu, který byl také lehčí, a hlavně k přidání měniče převodů.

Popularita tohoto sportu začala v Americe velice rychle růst a s ní také poptávka po horských kolech. Fisher s Kellym jako jedni z prvních založili v roce 1979 firmu, kterou nazvali Mountain Bike. Tento název se poté vžil pro celou disciplínu. O dva roky později pak začal Specialized produkovat první seriový model Stump Jumper (volně přeloženo "speciální pluh k orání pasek"). V dalších letech následovaly další události, které daly horskému kolu jeho dnešní podobu. Shimano a Suntour přišly s indexovaným řazením, objevily se odpružené vidlice (RockShox a Manitou) a následně i zadní odpružení, začalo se pracovat s lehčími a odolnějšími materiály.

U nás se MTB objevilo ve větší míře až počátkem devadesátých let. Vzniklo u nás spousta značek, z nichž některé mají svůj zvuk i v zahraničí (např. Author, Rock Machine, Morati). Mnoho načich cyklistů a cyklistek sbírají úspěchy v závodech po celém světě. Jedná se nejen o velice vydařené účasti našich sjezdařů na evropských i světových šampionátech a úspěchy českých maratonců v poslední době, ale také například neopomenutelná vystoupení našich cyklistů v nejtěžším štafetovém závodě na světě, kterým je Dolomitenman v rakouských Alpách.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-