.

TopList

TOPlist

Historická kola

Kolo,

    též velociped nebo bicykl je vynález starý už téměř dvě století, nepočítáme-li sporné kresby Leonarda da Vinci. Některé starší formy naleznete na odkazech. Například drezínu barona von Draise z roku 1818, první  kolo s klikami Skota Kirkpatrick MacMillanna z roku asi 1840 nebo klasický . Vysoké kolo, též Ordinary nebo Penny farthing se vyrábělo přibližně mezi roky 1870 až 1890, pak bylo definitivně vytlačeno nízkým kolem. Vyobrazený bezpečník je od firmy Rover, Starley & Sutton 1885 a považuje se za nejstarší vzor dnešního jízdního kola. Slepou větev vysokého kola potom představoval klokan.

Vysoké jízdní kolo Kohout ca. 1883

Takhle vypadal nejstarší kus z mé kolekce, kohoutovka, když jsem jej v březnu 1997 přivezl ..... a koncem roku pak následovala zkušební jízda, při které jsem si kupodivu nenatloukl. Vpravo je krásný detail jiného Kohouta, který fotil Honza Bejšovec.

             Detail řidítek             Zkušební jízda            Detail

Od té doby jsem s Kohoutem najezdil mnohý kilometr, byl jsem s ním mj. v Rakousku (nechutné podrobnosti vynechám) a ve Francii. Dneska jezdím na nově postaveném kole, kterého není pro běžný provoz taková škoda.

Velikost vysokého kola se udává podle průměru předního velkého kola a sice v palcích. Já jezdím na šestapadesátce, což je kolo počítané k těm vyšším; nejvyšší kolo, které jsem viděl, bylo 60 palců.  


Pánské jízdní kolo Victoria 1922

Na první pohled docela obyčejné kolo se vyznačuje tím, že za celých skoro 80 let se dochovalo v naprosto původním, netknutém stavu, včetně lakování, obtisků a niklu. Získal jsem jej od souseda přes ulici, který už bohužel zemřel, takže je to vlastně památeční stroj.

Victoria Werke Norimberk 1922


Dámské jízdní kolo Start, výrobce ESKA ca. 1933

Tohle kolo dostala babička ve třinácti letech, po renovaci na něm občas jezdí máma.


Start 1933


 

De Dion Bouton ca. 1923

Nevím, jestli je vhodné napsat, že tohle kolo jsem dostal k promoci, mohlo by to vypadat divně. Ale kolo je to pěkné, De Dion Bouton bývala na přelomu 19. a 20. věku nejznámější francouzská automobilka, s jejími motory začínala spousta výrobců, mj. třeba Renault.

 Dárek k promoci                       De Dion Bouton 1923

Ostatní

Uznejte sami, že takovému "kolečku" nelze odolat. Potom je tady Wanderer, ca. 1938, který ovšem vypadá daleko hůř, než ten na obrázku (mám zájem o jakékoliv díly na tento stroj, cokoliv, co byste mohli postrádat) a prehistorický Břetislav Zeman, výroba velocipedů Mladá Boleslav. Odpérovanou Pragovku od brněnského Křivánka mi kdosi ukradl, takže kdybyste ji někde viděli, dejte mi vědět......

Návrat do dětství                            Wanderer 1938                            Dvoustupňová převodovka

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-