.

TopList

TOPlist

Dráhová cyklistika

Sprinterské disciplínSprint

Jede se na tři kola. Nejprve individuální kvalifikace, kdy se každému závodníkovi měří čas na posledních 200 m před cílem. Vybraný počet závodníků je pak podle kvalifikačních časů nasazen proti sobě do dvojic (nejrychlejší proti nejpomalejšímu atd.). Dále už proti sobě bojují vyřazovacím způsobem. Do dalšího kola postupuje vždy ten z dvojice cyklistů, který svého soupeře porazí ve dvou rozjížďkách.

 

Keirin

Výhradně mužská disciplína. Jede se na 2 km. Zpočátku skupina závodníků jede za motocyklem (tzv. dernou) který udává pozvolna se zvyšující tempo. Při nájezdu do předposledního kola motorový vodič odstoupí a závodníci spurtují do cíle.

 Časovka

Zde je na trati vždy jen jeden cyklista a cílem je v co nejkratším čase ujet vymezenou vzdálenost. V programu olympijských her a mistrovství světa jezdí muži 1 km a ženy 500 m s pevným startem. Někdy se lze též setkat s označením „pevný kilometr“.

Vytrvalostní disciplíny

Stíhací závod

Stíhací závod neboli stíhačka je v individuální podobě disciplínou mužskou i ženskou. Pravidla určují pro muže trať 4 km, pro ženy 3 km; start je pevný. Podobně jako v disciplíně sprint se závodníci nejprve rozdělují podle kvalifikačních časů do dvojic. Posléze startují současně na protilehlých rovinkách a cílem je zdolat trať v rychlejším čase než soupeř. Pokud jeden ze závodníků soupeře dostihne ještě před zdoláním určené vzdálenosti, jízda okamžitě končí jeho vítězstvím.

Obdobná podobu má i stíhací závod družstev. Jedná se o výhradně mužskou disciplínu, ve které proti sobě stojí čtyřčlenná družstva. Všichni členové každého družstva startují současně z jedné čáry, po startu se seřadí za sebe a pravidelným střídáním se snaží docílit co největší rychlosti. Není nutné, aby jízdu dokončili všichni čtyři, počítá se čas třetího člena družstva.

Olympijský sprint

Na protilehlých rovinkách proti sobě nastupují dvě družstva po třech jezdcích a závodí se na tři kola s pevným startem. Každý z členů družstva musí být na čele po dobu jednoho kola. První kolo jede družstvo ve třech, poté vedoucí jezdec odstoupí a přenechá vedení druhému,v nájezdu do třetího kola odstupuje i druhý z jezdců a úkolem zbývajícího je dorazit do cíle v co nejkratším čase.

Bodovací závod

Větší skupina (okolo 30) individuálních závodníků se utkává na trati 40 km (muži) nebo 24 km (ženy). Závodníci jezdí po okruhu a snaží se sbírat body na prémiových sprintech, které jsou vypsány po každých 2 km (nebo 10 kolech). Cílový sprint je pak bodován dvojnásobně. Vítězem se stane závodník s největším počtem dokončených kol; při rovnosti ujetých kol mezi více jezdci rozhoduje počet nasbíraných bodů.

Závod dvojic (Madison)

Závodí větší počet (zpravidla do 18) dvojčlenných týmů na vzdálenosti několika desítek kilometrů. Příslušníci každé dvojice se v závodě střídají; vždy jeden odpočívá a jede mírnějším tempem, zatímco druhý se jej snaží doje o celé kolo. Poté si úlohy vymění. Závod je proložen bodovacími sprinty. Vítězí dvojice, která ve vypsaném čase dokončí nejvíce kol. Při rovnosti počtu kol mezi více týmy rozhoduje počet získaných bodů.

Toto je jen stručný souhrn. Kola jsou jen orientační, záleží na délce drah.

Šestidenní závody

šestidenní závody se jezdí převážně v zimní části sezóny. Závodí se především ve dvojicích, ale mnohdy jsou přidány i jiné disciplíny. Závodí se celých šest dnů ve večerních hodinách - třeba od osmnácti do jedné. Závody jsou to spíše exhibiční, ale přesto se závodí intenzivně.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-