.

TopList

TOPlist

Carbon vládne světu

 

 

 

 


Extrémně lehký, tuhý a odolný rám z uhlíkového kompozitu je vyroben jako monocoque s bezešvým hlavním rámovým trojúhelníkem.

Pro nejlepší rámy jízdních kol je karbon jedinou alternativou

Žádný jiný materiál neumožňuje vyrábět rámy, které jsou tak výjimečně lehké, odolné a tuhé.
Nejnovější rámy Merida z karbonových vláken boří některé neuvěřitelné hranice v hmotnosti a tuhosti, které by nebylo možné překročit s jakýmkoliv kovem.
Není žádným překvapením, že dnes většina profesionálních závodníků jezdí na kolech s karbonovými rámy. Silniční cyklisté objevili karbon již před mnoha lety, dnes se ale ke karbonu přiklání stále více a více závodníků na horských kolech.


Na silnici i v terénu

Všechny karbonové rámy Merida druhé generace jsou vyrobeny jako karbonový monocoque se zcela bezešvým rámovým trojúhelníkem. Tento náročný způsob výroby vyžaduje drahé nástroje a šablony. Výsledkem je atraktivní design a perfektní technické parametry rámů.
Při výrobě karbonových rámů spolupracuje Merida s předním světovým výrobcem sportovních potřeb z karbonových vláken, firmou Advanced Composite Inc. Spojením hlubokých znalostí Meridy s výrobou jízdních kol a pokročilého zpracování karbonových vláken Advanced Composite vznikají špičkové rámy.
Karbonové rámy Merida druhé generace vynikají výbornými jízdními vlastnostmi, extrémně nízkou hmotností a vysokou tuhostí. Byly postaveny k jedinému účelu – vyhrávat v závodech.


Vývoj na maximu

Nejlepším příkladem zlepšení druhé generace karbonových rámů je nový MTB rám, který testovali nejlepší světoví profesionálové z Multivan Merida Biking Teamu. Vnější vzhled hlavního rámového trojúhelníku je sice téměř identický s modelem z roku 2005, ale důležité změny byly provedeny uvnitř a především byla kompletně přepracována zadní stavba. Díky tomu došlo ke snížení hmotnosti o neuvěřitelných 300 gramů a současně byla zvýšena tuhost v oblasti středového složení o 15%.
Není se čemu divit, že závodníci Multivan Merida Biking Teamu nechtějí po tréninku slézt ze svých kol…

Celoodpružený rám Mission Carbon také prodělal několik výrazných změn a zlepšení. Díky modifikovaným hliníkovým vložkám v oblasti středového a hlavového složení, vylepšené karbonové struktuře a dalším detailům byla snížena jeho hmotnost o skvělých 175 gramů. S váhou včetně tlumiče menší než 2,5 kg je rám Mission Carbon 2006 jedním z nejlehčích celoodpružených rámů pro cross country. Jeho schopnosti byly navíc důkladně prověřeny v závodech světového poháru.

Zcela nový silniční rám Scultura kombinuje eleganci moderního karbonového monocoque rámu s detaily vycházejícími z klasických ocelových rámů italských mistrů. Tato kombinace stylů byla obrovskou výzvou. Výsledkem je jedinečný rám, který má tenké trubky v místech, kde je to možné a trubky s velkým průměrem v místech, kde to má smysl. Atraktivní a funkční je vnitřní vedení bowdenů řazení a zadní brzdy.
Rám Scultura rovněž využívá technologii zadní stavby FLEX-STAY. Díky tomu bylo dosaženo vynikající hodnoty koeficientu STW (tuhost ku hmotnosti) 75 při hmotnosti rámu pod 1,1 kilogramu. Všechny tyto vlastnosti dělají ze Scultury formuli jedna mezi silničními rámy.

 
rockmachine.webgarden.cz by Zdeněk Bárta (c) copyright 2006-